Kompleks sportowy ze stokiem narciarskim


Część Górki Szczęśliwickiej zajmuje stok narciarski, który jest własnością miasta stołecznego Warszawa i jest zarządzany przez podmiot Aktywna Warszawa. Niniejszy stok zajmuje powierzchnię ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych, i jest pokryty nawierzchnią umożliwiającą uprawianie narciarstwa i snowboardu w ciągu całego roku. Na zboczu stoku narciarskiego zainstalowane są dwa wyciągi (orczykowy i krzesełkowy).

stok na górce Szczęśliwickiej

Parametry techniczne stoku

Maksymalna wysokość stoku 74,9 m
Różnica poziomów 44 m
Długość zjazdu 227 m
Średnie nachylenie 12o
Maksymalne nachylenie 17o

Od kilku lat kierownikiem ośrodka narciarskiego jest Pan Grzegorz Kwiatkowski.

Na Stoku narciarskim organizowane są różnego rodzaju zawody sportowe, imprezy, spotkania integracyjne i festyny. Poza sezonem zimowym ośrodek narciarski proponuje zjazd na pontonach oraz przejazdy kolejką grawitacyjną. Będąc na samej górze, z tarasu widokowego można popatrzeć z góry na lotnisko im. Fryderyka Chopina.

Nieruchomości na obiekcie stoku narciarskiego

Według dostępnej wiedzy budynek przy stoku narciarskim posiada powierzchnie na trzech poziomach:

  • poziom minus jeden
  • parter
  • poziom pierwsze piętro
  1. na poziomie minus jeden, jest kilkanaście pomieszczeń, w tym większość stanowią małe lokale od 7m2 do 20m2. Część ma stałych i długoletnich najemców; (najemcami jakich znamy to WKN, 2Times, RASC, Strefa Ruchu, Forsail, oraz prawdopodobnie 4Zone i AB Active)
  2. na parterze jest kilka pomieszczeń i wydaje się że serwis narciarski Jan Piela, WKN, oraz RASK zostają. Reszta pomieszczeń to niewiadoma.
  3. poziom pierwsze piętro – ta powierzchnia dopiero sprawdzi się w działaniu gdyż prawie pewnikiem jest że będzie restauracja i część dla kierownika górki. W pozostałej części podobno ma powstać część fitness, artificial ski slope  (poglądowy filmik jak to wygląda – https://www.youtube.com/watch?v=J4P2aOzYFdo ), jak i powierzchnie wspólne.

Po więcej informacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami można zgłaszać się na ul. Rozbrat do Dyrektora Aktywnej Warszawy.

Finanse stoku narciarskiego podlegającemu Aktywnej Warszawie

Kompleks sportowy posiadający stok narciarski przynosi straty. Każdego roku sprzedaż biletów, wynajem pomieszczeń oraz organizowanie imprez nie przynosi wystarczających dochodów by pokryć koszty niniejszego podmiotu.

Roczny koszt działalności w 2017r. to kwota około 2,5mln zł, przychody są o o,5mln do 1mln zł niższe.

Nie tylko pomiot przynosi straty ale równiej są w niego inwestowane niebagatelne sumy:

odnowienie budynku z renowacją poziomu +1 7,900,000.00
Wymiana nawierzchni na stoku 9,800,000.00
remont powierzchni na  poziomie -1 2,500,000.00

Sugestie dla Zarządzającego Stokiem narciarskim

Wymiana sztucznej nawierzchni,  czy budowanie sali konferencyjnej w piwnicy nie powinny być priorytetami. Te środki około 10.000.000,- zł można np. wydać na utrzymywanie warstwy śniegu na stoku.

Warszawiacy kochają śnieg i gremialnie jeżdżą gdy stok jest naśnieżony.

Nawet zbudowanie niewielkiego zadaszenia, gdzie można magazynować śnieg do późniejszego rozprowadzania na stoku, zrobiło by ogromną różnicę. Koszt takiego zadaszenia to ułamek z kwoty 10mnl zł wydanych w ostatnich latach na inne rzeczy.